KONTAKT

O NAS

OGŁOSZENIA

BENEFICJENCI

WOLONTARIAT

WSPÓŁPRACA

FOTOGALERIA

MAPA STRONY

DO POBRANIA

 

KANDYDACI  NA  WOLONTARIUSZY

 

o nas.JPG

 

Grupa P – jak Pomagaj przygotowująca dzieci i młodzież do dojrzałego wolontariatu działa od roku 2011. Opiekunem Grupy jest Maria Pułczyńska pełniąca także w Stowarzyszeniu KRD Dyliniarnia rolę koordynatora ds. wolontariatu. …

cele.JPG

 

Nazwę Grupy ustanowili sami jego uczestnicy i to w czasie debaty dziecięcej zorganizowanej na wzór korczakowski, co miało miejsce z okazji obchodów Roku Korczakowskiego. „P - jak Pomagaj” to symboliczny skrót myślowy, który poprzez skojarzenie z literą „P” ma przypominać, że słowo „pomagać” powinno stać się nieodłącznym przewodnikiem każdego, kto chce być prawdziwym wolontariuszem. Tak utworzona grupa młodych uczniów rozpoczęła, jak opowiadają o tym dzisiaj - swoją niezwykłą przygodę. …

akcje.JPG

 

Uczestnicy zajęć P – Jak Pomagaj z chęcią i zapałem przychodzą na wspólne spotkania i włączają się w wybrane prace wolontaryjne na rzecz innych dzieci i rodzin. Są to przedsięwzięcia o mniejszym lub większym zasięgu, jednodniowe i długoterminowe, wymagające wielu przygotowań, a często też spontaniczne. …

zapisy.JPG

 

Zapraszamy dzieci w wieku kl. IV - VII, które  poszukując przygody i nawiązując nowe znajomości chcą pomagać innym. Na zajęciach odkrywamy swoje talenty, poznajemy głębiej czym jest wolontariat oraz wspólnie organizujemy, a także uczestniczymy w rozmaitych akcjach charytatywnych. ...

 

 

 

O NAS

 

Grupa P – jak Pomagaj przygotowująca dzieci i młodzież do dojrzałego wolontariatu działa od roku 2011. Opiekunem Grupy jest Maria Pułczyńska pełniąca także w Stowarzyszeniu KRD Dyliniarnia rolę koordynatora ds. wolontariatu.

 

Poznając czym jest wzajemna pomoc, uczestnicy grupy rozwijają swoje talenty i wrażliwość na potrzeby innych nie tylko podczas zajęć edukacyjnych i spotkań z koordynatorami, ale także uczestnicząc w różnorodnych akcjach charytatywnych w ramach działalności naszego Stowarzyszenia.

 

 

 

DRODZY  DZIEWCZYNKI  I  CHŁOPCY

 

Jeżeli jeszcze nie wiecie kto to taki WOLONTARIUSZ to zapraszamy do nas. Tu będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego, a nawet wziąć udział w wielu akcjach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Ale udział w akcjach to nie wszystko! Chętni będą brali udział w licznych spotkaniach pomagając i wspaniale się bawiąc.

 

 

image029.jpg

 

 

NASZE  SPOTKANIA

 

Bezpłatna pomoc daje nie tylko radość i prawdziwą satysfakcję, ale rozwija talenty, ukazuje nowe możliwości spędzania wolnego czasu i sprzyja nawiązywaniu nowych przyjaźni. To naprawdę fantastyczna przygoda, z której wracasz już nie taki sam. Stajesz się lepszy i o wiele mądrzejszy.

 

 

 

 

 

 

SŁOWNICZEK  WAŻNYCH  POJĘĆ

 

WOLONTARIAT - (łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskie.

 

WYKRACZAJĄCA POZA OBOZWIĄZKI RODZINNO-KOLEŻEŃSKIE -  oznacza, że nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, jest nią natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim hospicjum czy domu pomocy społecznej.

 

PRACA BEZPŁATNA - nie oznacza bezinteresowna lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności.

 

WOLONTARIAT W POLSCE - zaczął rozwijać się w licznie powstających organizacjach pozarządowych. Mimo to wolontariat jest w Polsce zjawiskiem znacznie mniej powszechnym, niż w krajach zachodnich. Często spotykana jest jeszcze opinia, że wolontariuszem mogą być tzw. społecznicy, ludzie "stworzeni" do pomagania innym. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, doświadczenie itd. Niezbędne są za to takie cechy jak odpowiedzialność i uczciwość. Międzynarodowy dzień wolontariusza obchodzony jest  5 grudnia każdego roku.

 

 

 

 

OBEJRZYJ  FILM  DOKUMENTALNY

 

 

 

 

ANKIETA  EWALUACYJNA  WŚRÓD  UCZNIÓW  NA  TEMAT  ZAJĘĆ  I  AKCJI

 

 

CO DAŁO MI UCZESTNICTWO W ZAJĘCIACH?

 

- „dało mi zrozumieć, że warto pomagać innym ludziom w potrzebie”

- „dużą wiedzę o wolontariacie. I to, że nawet uśmiech kogoś daje to, że ma się satysfakcję, że się zrobiło dobrze i pomogło”

- „przez udział w zajęciach zyskałem wiedzę, poznałem nowych kolegów, a w szczególności dało mi to wielka przyjemność”

- „wyeliminowało to trochę mojej nieśmiałości”

- „nauczyłam się jak być asertywną”

- „stałam się milsza”

- „nauczyłem się być wolontariuszem, poznałem bardzo dużo dobrych ludzi”

- „dało mi szansę, aby w jakiś sposób pomóc innym ludziom (…). Poza tym nabyłam wiele przydatnych informacji”

- „zapisałam się na zajęcia wolontaryjne dlatego, że od kilku lat znałam panią Marysię, która je prowadzi. Uważałam, że na pewno będzie na nim ciekawie i nie pomyliłam się. Już po paru wspólnych spotkaniach dowiedziałam się, co to jest asertywność, jak być odpowiedzialnym, a także przeszłam szkolenie na wolontariusza akcji zbiórki żywności. To nie ważne, że praca wolontaryjna jest bezinteresowna. Będąc wolontariuszem zyskujesz coś lepszego niż pieniądze. Jest to przyjaźń i ogromna satysfakcja z pomagania”.

 

 

 

 

 

PISZCIE  DO  NAS.

 

Zachęcamy wszystkich ciekawych lub chcących podzielić się swoimi doświadczeniami z wolontariatu, aby napisali do nas. A może macie własne pomysły lub propozycje.

 

Zapraszamy także do nas, gdzie będziesz mógł wziąć udział w naszych akcjach, spotkaniach i zajęciach. Możesz też zostać wolontariuszem włączając się w pomoc innym.

A może po prostu chciałbyś dołączyć do grona naszych sympatyków?

 

Napisz do nas tutaj.

 

 

 

 

W listopadzie 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego GRUPA P – JAK POMAGAJ otrzymała za prowadzoną działalność oficjalne wyróżnienie i dyplom uznania w konkursie “Barwy Wolontariatu” organizowanym przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie.

 

 

 

 

 

CELE  I  ZAŁOŻENIA  GRUPY  P    JAK  POMAGAJ

 

 

SKĄD  NAZWA  P – JAK  POMAGAJ?

 

Nazwę Grupy ustanowili sami jego uczestnicy i to w czasie debaty dziecięcej zorganizowanej na wzór korczakowski, co miało miejsce z okazji obchodów Roku Korczakowskiego. „P - jak Pomagaj” to symboliczny skrót myślowy, który poprzez skojarzenie z literą „P” ma przypominać, że słowo „pomagać” powinno stać się nieodłącznym przewodnikiem każdego, kto chce być prawdziwym wolontariuszem. Tak utworzona grupa młodych uczniów rozpoczęła, jak opowiadają o tym dzisiaj - swoją niezwykłą przygodę.

 

 

 

NASZE  CELE  I  ZAŁOŻENIA

 

Te zajęcia prospołeczne przygotowujące do dojrzałego wolontariatu wprowadzają młodych ludzi w tematykę dobrowolnej pracy na rzecz potrzebujących. Na każdych zajęciach dzieci zapisują główny temat zajęć oraz jeden lub dwa wnioski ujęte w kilku zdaniach ważnych do zapamiętania oraz jako materiał, do którego będą mogły sięgać w razie potrzeby.

 

Działania grupy mają na celu nie tylko właściwe przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego wolontariatu, ale również uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka, nabycie zdolności empatii i reakcji adekwatnych do zaistniałych zdarzeń.  Poruszane tematy mają służyć umiejętności podejmowania właściwych decyzji oraz rozbudzeniu u dziecka wyobraźni pomocnej w przeżywaniu codziennych sytuacji.

 

 

 

 

 

CAŁOŚĆ  PROGRAMU  ZAJĘĆ  PODZIELONA  JEST  NA  TRZY  ETAPY

REALIZOWANE  W  CIĄGU  TRZECH  LAT

 

WPROWADZENIE W ŚWIAT WOLONTARIATU:

Zajęcia wprowadzające w świat wolontariatu, pomagają młodemu człowiekowi zrozumieć kim jest wolontariusz, jaka jest jego funkcja i znaczenie w społeczeństwie oraz ukazują głęboki sens i wartość włączania się we wspólną bezinteresowną pomoc potrzebującym. Odkrywając własne zainteresowania i talenty, dziecko dostrzega swoje dobre strony, uczy się wyrażać swoją osobowość oraz pogłębia empatię. Poznaje też pewne wartości pomocne w codziennym życiu, takie jak: szacunek, odpowiedzialność, asertywność, kultura osobista, jak również nabywa umiejętności skutecznej komunikacji interpersonalnej.

 

PRZYGOTOWANIE DO DOJRZAŁEGO WOLONTARIATU:

W drugim semestrze uczniowie pogłębiają nabytą wcześniej wiedzę i umiejętności oraz kształtują umiejętność dokonywania świadomych wyborów, wyrażania własnych opinii oraz pogłębiają wartości moralne i etyczne. Dzieci zapoznawane są z różnymi formami wolontariatu, w którym odnajdują stosowne dla siebie miejsce. Mają one okazję poznać wolontariat w praktyce, odwiedzając różne miejsca pracy wolontaryjnej, rozmawiając z wolontariuszami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. W części tej przewidziane są także zajęcia prowadzone przez zaproszonych gości, mających doświadczenie w pracy wolontaryjnej.

 

UKSZTAŁTOWANIE CECH ŚWIADOMEGO WOLONTARIUSZA:

Zajęcia pod hasłem Już wiem jak zostać wolontariuszem są ostatnim etapem zajęć. Część tę rozpoczyna scenariusz spotkania z rodzicami młodych kandydatów na wolontariuszy, który jest niezwykle ważnym elementem całości. Bowiem to właśnie rodzice mają za zadanie wspierać dziecko, towarzyszyć mu w ogólnym procesie wychowania i wcielania zasad moralnych i etycznych, a tym samym przygotować je do dojrzałej oraz odpowiedzialnej postawy człowieka dorosłego. Zatem dobrze jest uświadomić rodzicom jak istotną rolę w życiu ich dziecka może odegrać odpowiednie podejście i zaangażowanie w problematykę poruszaną podczas zajęć. W części tej młodzi ludzie poznają swoje prawa i obowiązki, jako przyszli wolontariusze. Pod okiem prowadzącego podejmują już akcyjne działania wolontaryjne, ucząc się na przykładach praktycznych podczas realizowanych zadań. Wspólne omawianie nabytych umiejętności i doświadczeń staje się tutaj okazją do wykształcenia zdolności krytycznego podejścia do własnych zachowań, a co za tym idzie podjęcia wysiłków w kierunku zmian na lepsze, aby realizowane działania były wydajne i stawały się źródłem satysfakcji. W części trzeciej poruszone zostało też zagadnienie dotyczące możliwości stworzenia własnej fundacji lub stowarzyszenia działającego w obszarze pożytku publicznego. Młodzi kandydaci na wolontariuszy poznają tajniki powstawania nowej organizacji, zdobywając również wiedzę z zakresu samorządności, aby ich wczesne marzenia potrafili kiedyś urzeczywistniać.

 

 

KTO  MOŻE  OTRZYMAĆ  CERTFIKAT  UKOŃCZENIA?

 

Na końcu każdego roku podczas uroczystego spotkania z Rodzicami uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia danego etapu. Ostatni stopień uwieńczony zostaje dyplomem zawierającym informacje o całości zajęć z wymienioną ilością wszystkich godzin (wliczając także godziny praktycznego udziału w akcjach). Aby otrzymać certyfikat danego stopnia uczestnik musi zaliczyć przynajmniej 60% zajęć, biorąc pod uwagę sumarycznie: prowadzenie pamiętnika wolontariusza, aktywność czyli udział w akcjach, frekwencje oraz otrzymane punkty za quiz wiedzy. W ten sposób, aby zaliczyć całość i otrzymać dyplom końcowy należy zaliczyć z wynikiem 60% każdą część tematyczną.

 

 

 

 

 

 

NASZE  AKCJE

 

Uczestnicy zajęć P – Jak Pomagaj z chęcią i zapałem przychodzą na wspólne spotkania i włączają się w wybrane prace wolontaryjne na rzecz innych dzieci i rodzin. Są to przedsięwzięcia o mniejszym lub większym zasięgu, jednodniowe i długoterminowe, wymagające wielu przygotowań, a często też spontaniczne.

 

Wiele akcji charytatywnych stało się już ich udziałem: świąteczna zbiórka żywności w markecie TESCO przy ul. Wielickiej organizowanej przez Bank Żywności w Krakowie, systematyczne zbiórki darów rzeczowych dla rodzin potrzebujących, warsztaty artystyczne w których jedni pomagają wytwarzać, a inni sprzedawać swoje drobne arcydzieła na rzecz pomocy ubogim. Uczestnicy Grupy chętnie pomagają przy festynach, świętach rodzinnych, spotkaniach integracyjnych, organizowaniu konkursów dla dzieci, jak również przy akcjach prozdrowotnych, gdzie młodzi Kandydaci na Wolontariuszy biorą czynny udział nawet w wybranych działaniach medycznych, takich jak wykonywanie podstawowych nieinwazyjnych badań profilaktycznych pod okiem znanych lekarzy i specjalistów. Grupa bierze też udział we wspólnych akcjach z wolontariuszami innych organizacji z całego świata.

 

 

Młodzi wolontariusze współtworzą także rubryki ściennych gazetek szkolnych umieszczanych w okolicznych szkołach, zamieszczają własnoręczne plakaty, uzupełniają bieżące informacje o podejmowanych działaniach i akcjach. Tak czynny udział młodych ludzi w bezinteresownym niesieniu pomocy uświadamia kolejnym nowym kandydatom wchodzącym w kręgi Grupy, kim tak naprawdę jest wolontariusz, jaka jest jego misja w społeczeństwie oraz ukazuje głęboki sens i wartość włączania się we wspólną bezinteresowną pracę.

 

 

 

 

 

 

 

ZAPISY

 

 

SPOTKANIA  GRUPY  WOLONTARYJNEJ  P  -  JAK  POMAGAJ

 

Zapraszamy dzieci w wieku kl. IV - VIII,

które  poszukując przygody i nawiązując nowe znajomości chcą pomagać innym.

 

Na zajęciach odkrywamy swoje talenty, poznajemy głębiej czym jest wolontariat

oraz wspólnie organizujemy, a także uczestniczymy w rozmaitych akcjach charytatywnych.

 

 

 

         

 

 

 

DRODZY  RODZICE  I  OPIEKUNOWIE

 

Dzięki regularnemu uczęszczaniu na zajęcia prospołeczne P – jak Pomagaj, Państwa dziecko będzie mogło w miłej atmosferze lepiej poznać swoje talenty, rozwinąć i zdobyć niektóre umiejętności jak np.: asertywność, empatia, odpowiedzialność, radzenie sobie ze stresem, planowanie codziennych zajęć. Będziemy poznawać i omawiać zagadnienia związane z bezinteresowną pomocą na rzecz potrzebujących, uwrażliwiając na krzywdy innych. Będziemy uczyć się wzajemnego szacunku. Część zajęć będzie poświęcona zagadnieniom związanym z umiejętnym pomaganiem i koniecznością spełnienia najpierw obowiązków względem własnej rodziny i bliskich, a dopiero potem podjęcia działań na rzecz innych potrzebujących pomocy.

 

Uczestnicy GRUPY WOLONTARYJNEJ będą mieli okazję brać udział w akcjach charytatywnych, na które zawsze zapraszamy także Państwa. Podczas akcji dzieci będą zdobywać własne doświadczenia i sprawdzać nabytą wiedzę i umiejętności.

 

Udział dziecka w poszczególnych akcjach odbywać się będzie za Państwa zgodą, dlatego dostaną Państwo formularz, na którym będzie można taką zgodę wyrazić. W czasie późniejszym zorganizujemy też spotkanie z rodzicami, aby wspólnie omówić sukcesy dzieci.

 

Zachęcam także do stałego kontaktu, gdyż tylko nasze zjednoczone wysiłki ku ukształtowaniu prawidłowych postaw i wartości, przyniosą prawdziwą korzyść dla Państwa dziecka.

Mając nadzieję na współpracę, dziękuję.

 

koordynator ds. wolontariatu:  Maria Pułczyńska

kontakt: pjakpomagaj@op.pl

 

 

 

 

FORMULARZ  DO  POBRANIA

 

zgoda rodzica na udział w zajęciach i akcjach